Doutníkové příslušenství

Ve specializovaných prodejnách najdeme velké množství příslušenství určeného především pro ručně vyráběné doutníky. Ty totiž vyžadují důkladnou péči. K dispozici jsou pro ně nejrůznější gilotinky, ořezávače, vyštipávače, pouzdra, zvlhčovače, přenosné humidory a speciální zapalovače.

Každý kuřák doutníku má svůj zavedený rituál, jak odstranit tu část doutníku, která se vkládá do úst. Je to rituál natolik osobní, že se jen těžko určují správné a špatné metody. Spíše mějme na paměti zásadu, že doutník se snažíme ořezat tak, aby se nepoškodil a aby maximálně vynikla jeho chuť.

V zásadě rozlišujeme tři hlavní způsoby ořezávání. Nejběžnějším způsobem je oříznutí doutníku ořezávačem na plocho. Ořezávače mají většinou tvar ruční gilotinky, a to buď jednobřité nebo dvoubřité. Dvoubřité gilotinky jsou sice cenově dražší, ale zato jde s jejich pomocí doutník lehce oříznout. U jednobřitých gilotinek se může doutník vzepřít a při ořezu jej můžete poškodit. Gilotinky lze s úspěchem používat na všechny klasické velikosti doutníků, ovšem rozevření nože je limitované. Univerzálnější jsou nůžky různých velikostí, které mají větší rozpětí a mohou oříznou i takový doutník jakým je například Stanislaw Jumbo. Nůžky můžeme lépe udržovat, není u nich tak krkolomné čištění jako u gilotinek. Gilotinkami či nůžkami ořízneme doutník asi 2 mm od konce. Jestliže je doutník zakulacen, ořízneme jej v místě přechodu ohybu do jeho špičky. V případě, že doutník ořežeme více, budou nám částečky vnitřních listů vbíhat do úst. Proto je ideální, když nám část krycího listu drží doutník pohromadě.

Další způsob ořezání doutníku je tzv. klínovým řezem. V hlavičce doutníku se vyřízne klín ve tvaru V. Tento způsob ořezání odkryje část povrchu doutníku, což usnadní tah. Pozor, při nesprávném kouření může být kouř takto ořezaného doutníku v některých případech horký a bude se produkovat více popela. Doutník totiž bude rychle prohořívat středem.

Třetím způsobem je vyříznutí vrchu doutníku kruhovým nožem, kdy vznikne řez zvaný býčí oko. Nicméně i zde platí zásada nedělat otvor příliš hluboko, protože suchý vzduch a kouř půjde prostředkem doutníku a kouř bude opět velmi horký. Zkušený kuřák doutníku dělá řez sebejistě a rychle jako chirurg. Řez musí být hladký.

Někdy se může stát, že i doutník, který je správně oříznutý, má špatný tah. Takový doutník byl pravděpodobně příliš utažen v továrně. Většina doutníkových manufaktur má speciální přístroje na zkoušku tahu, ale každý doutník je ručně vyrobený originál a nemusí být vždy stoprocentní. Bohužel se s takovým doutníkem nedá nic dělat, raději jej odložte, než se trápit. Doporučuji se spolehnout na dobré a zavedené značky, kde jsou tyto případy spíše ojedinělé. Zcela opačným jevem může být doutník, který hodně rychle prohořívá. To nám signalizuje, že tabákové listy nebyly řádně stlačeny a proto má doutník nadměrný tah.

Když jsme doutník správně ořezali, měli bychom jej i dobře zapálit. K tomu nám může dopomoci speciální doutníkový zapalovač. Takový zapalovač má většinou dvojitý plamen, který lze regulovat. Oblíbené jsou například japonské zapalovače Corona, ale můžete si vybrat i cenově příznivější Colibri či Ronson. Někteří kuřáci doutníku dávají přednost pouze delším doutníkovým zápalkám. Doutník lze zapálit i proužkem cedrového dřeva, které najdeme v každé doutníkové krabici.
Přenášení doutníků
K přenášení doutníků nám slouží nepřeberné množství pouzder z kovu, kůže, dřeva či umělé textilie. Většina pouzder se vyrábí na dva až tři doutníky určitého tvaru, například kožené pouzdro Robusto na dva doutníky. Doutníková pouzdra mají přesné velikosti, které zaručují, že v nich doutníky dobře sedí a zbytečně se nepoškozují. Proto je důležité si ujasnit, jaký tvar doutníku kouříte nejraději. Nejoblíbenějšími tvary jsou robusto a corona.

Je však třeba připomenout, že doutníková pouzdra doutník pouze chrání, ale nezvlhčují. Tuto službu zajišťují cestovní humidory. Na našem trhu najdeme cestovní humidory např. od firem Dunhill, Brebbia a dalších. Většinou jsou v kombinaci kůže a dřeva. Do cestovního humidoru však naskládáme pouze omezený počet doutníků, přibližně 10 až 12 kusů, podle velikosti.

Pro uchovávání většího množství doutníků nám slouží kazetové či skříňové humidory. I zde je nabídka značně široká. Měli bychom však hledat kvalitní humidor, který je vyložen cedrovým dřevem. Měl by určitě obsahovat zvlhčovací zařízení, popřípadě i vlhkoměr.

U humidorů nesmí dojít k hermeticky uzavřenému prostředí, protože doutníky po delší době zatuchají a plesniví. Proto se doporučuje humidor pravidelně větrat a doutníky v něm kontrolovat. Péče, kterou věnujete doutníkům se vám určitě vyplatí.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík

Třebíč 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds

Hanušovice 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds

Martinské kouření 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds

Zacharova Fajka 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds

Bratrušov Cup 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds