Historie dýmek Peterson – 1950 – 1989 Období republiky

Dýmky Peterson1950 – 1989 Období republiky

Od roku 1950 až dodnes má již známka nápis „Made in the Republic of Ireland“ a má čtvercový tvar. Zatím se tato známka objevila, obecně vzato, ve třech liniích, ale ve dvou z nich byl nápis Republika zkrácený.

Během 50. a 60. let byla společnost Kapp & Peterson stále ve vlastnictví rodiny Kapp. V roce 1964 ale hlava celé společnosti, Frederick Henry (Harry) Kapp, odešel do důchodu.

V 60. letech Peterson ocejchoval všechny zlaté dýmky na podstavci, i když dýmky zjevně měli známky ve stříbře. Tato praktika se přestala používat na konci desetiletí, kdy už byly všechny stříbrné značky ocejchované.

V roce 1966 byl představený „Jubilejní“ čtvrtý cejch, který se používal jen ten jediný rok. Cejch měl připomínat padesáté výročí Velikonočního povstání z roku 1916. Design vypadal následovně – na cejchu byla ruka držící plamenný meč, v irském jazyce nazvaný „an cláiomh solais“, v horním pravém rohu pak byl uveden rok 1916 a v levém spodním rohu 1966. Claidheamh Soluis (ve starém irském hláskování) se toto psalo s písmenem Y. Tato velmi neobvyklá a speciální značka s datem se v poslední době stala hodně vzácnou, především proto, že se používala jen ten jeden rok. Proto sběratelé dýmek Peterson hodně vyhledávají dýmky právě s tímto označením.

Na přelomu let 1969 a 1970 se přestala vydávat značka „Made in England“, protože továrna založená v Londýně se v těchto letech zavírala. I přesto, že byl Peterson odjakživa hrdý na to, že je irským, nikoli tedy britským, výrobcem dýmek, nezdráhal se běh továrny v Londýně znovu v roce 1899 obnovit.

Dýmky Peterson vyrobené v Anglii ve skutečnosti překlenuly časové rozpětí mezi obdobím před vznikem republiky a mezi obdobím republiky.

V roce 1899 Peterson otevřel první ze série několika úspěšných obchodů v Londýně, který fungoval až do přelomu 60. a 70. let.
– 1899 – 53, ulice New Broad E.C.
– 1910 – 7, ulice Hills Pl., Oxford W.
– 1915 – 21, ulice Mortimer W.
Nakonec přestěhováno do čísla 74/77 v ulici White Lion, až do roku 1970. Anglická éra tedy bude, pro zjednodušení, od roku 1899 do roku 1970.

Známky Peterson používané v Londýně jsou:
– Made in England ve čtvercovém formátu
– Made in England v kruhovém formátu
– Made in London
– Made in London England
– jednoduché London England
– London Made over England ve čtvercovém formátu
– Great Britain

Harry Kapp zemřel 20. února roku 1972. Krátce poté, mezi lety 1973 a 1974, se společnost Kapp & Peterson spojila s firmou Tennant a Ruttle a jméno společnosti se proto změnilo na Peterson Tennant. Poté ji převzala společnost James Crean Ltd, ale výrobní zájmy a plány obou firem se později rozešly, proto se opět začalo prodávat pod původním historickým názvem společnosti, které znělo Kapp a Peterson.

Během 70. let měl Peterson velkou výstavu dýmek pro cestující v Shannon Airport Duty Free Shop. Pipes byly vystaveny ve skříňce na podlaze, která měla rozměry zhruba 15 x 8 cm. V letištním obchodě Shannon se prodalo poměrně dost dýmek různé kvality, od základní série pro začátečníky Aran až po luxusní De Luxe Systems. Několik dýmek střední kvality mělo dokonce známku s nápisem „SHANNON“. Tyto známky se vydávaly jen a pouze pro dýmky, které se prodávaly na letišti Shannon a nemají proto nic společného s nynějšími sériemi Shannon.

Když se Irsko v roce 1973 přidalo do EEC (Evropské hospodářské společenství), dodal se na pravou stranu známky pro daný rok čtvrtý miniaturní cejch reprezentující keltský zlatý límec nalezený v oblasti Gleninsheen. Cejch měl písmeno F.

V roce 1975 Peterson vydal limitovanou edici nazvanou Centennial Limited Edition, která měla reprezentovat období mezi lety 1875 až 1975. Dýmky Peterson Centennial se prodávaly k oslavám 100. výročí výroby dýmek značky Peterson. Vydaly se tenkrát dvě dýmky, 100 kusů od každého tvaru, prvotřídní stříbrné dýmky se stříbrným prstýnkem a prohnutým tvarem 69, obě dvě bylo možné koupit i samostatně.

V roce 1979 a 1980 Peterson vydal limitovanou edici se zlatým prstýnkem nazvanou Mark Twain. Dýmky měly čísla od 1 do 400. Dýmka však získala tak neuvěřitelnou popularitu, že se nakonec jejich množství zvedlo na rovných 1 000 kusů. Tyto dýmky se původně prodávaly za zhruba 350 $. Prodej měl obrovský úspěch, což v roce 1981 vedlo k produkci dalších dýmek. Poptávka byla opravdu velká, edice Mark Twain číslo dvě vyšla se stříbrným prstýnkem, přičemž dýmky byly číslované opět od 1 až do 1000 a každá z nich byla zabalena v dárkovém balení. Některé z dýmek vyšly i s limitovanou edicí cínové sošky slavného autora. Peterson poté pokračoval v produkci nelimitovaných verzí dýmek Mark Twain, tentokrát už bez čísel. Tato produkce trvala od roku 1983 do roku 1989.

V roce 1985 pak vyšla třetí číslovaná limitovaná edice 1 000 dýmek, které vyšly k oslavě 150. výročí narození slavného spisovatele (1835 – 1985). Tyto dýmky měly zlatý prstýnek a prodávaly se ve speciální dárkové krabičce, která měla tvar Twainovy knihy. Nakonec musela zjevně vyjít ještě čtvrtá edice dýmek Mark Twain, protože existují důkazy o dýmkách Mark Twain se stříbrným prstýnkem z 90. let.

V roce 1988 se Peterson rozhodl vydat speciální sériovou edici Millennium Edition dvou dýmek, která oslavovala 1 000 let od založení města Dublin (988 – 1988). Cejch měl písmeno C.

Spolupráce s továrnou Peterson Manx (Laxey) na ostrově Isle of Man ustala okolo roku 1981. Tehdy se produkce všech afrických dýmek z mořské pěny přesunula do Dublinu, kde výroba pokračovala až do roku 1986.

1987 je rokem, kdy vyšla poprvé série dýmek Sherlock Holmes. Pravděpodobně se jedná o nejznámější dýmkovou sérii Peterson.

„Původní“ série byla představována po částech, každých 6 měsíců se na trhu objevil nový tvar, dokud se takto nepředstavilo všech 7 nových dýmek. Stejný postup se pak použil i u další série dýmek nazvané Return of Sherlock Holmes.

Druhá edice byla nazvána „The Return of“  a byla založena na úspěchu „the Original“. Tenkrát vyšlo sedm nových tvarů a navíc jeden speciální dřevěný stojánek. Vše bylo naprosto podobné prvnímu vydání, dýmky měly hlavičky o velikosti XL a zdobil je úžasný stříbrný prstýnek se známkou SH.

V tom samém období vyšla i miniaturní nápodoba dýmek Sherlock Holmes. Série dýmek se jmenovala „Junior“ Sherlock. Jednalo se o dýmky s menší hlavičkou, které byly celkově zhruba o třetinu menší než originály. Tvar byl ale stejný.

Třebíč 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds

Hanušovice 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds

Martinské kouření 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds

Zacharova Fajka 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds

Bratrušov Cup 2024

Generated by wpDataTables

This will close in 30 seconds